Усі новини

.

.

Коаліція громадських організацій RISE Ukraine підтримує розширення інструментів громадської участі для відбору інфраструктурних проєктів

Верховна Рада розглядає законопроєкт 9165, який, серед іншого, має запровадити експериментальне голосування за проєкти регіонального розвитку через застосунок Дія. Йдеться про новий механізм розподілу коштів Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР).

Підтримуючи критичну роль громад у процесі відбудови, Коаліція всіляко заохочує розширення можливостей впливу громадян на визначення пріоритетів розвитку власних населених пунктів. Процес відновлення має бути цілісним зусиллям всього суспільства, спрямованим на демократичну участь громадян.

Спільно з Міністерством відновлення ми працюємо над розробкою та запуском екосистеми цифрового управління відбудовою інфраструктури DREAM, яка має створити єдиний прозорий механізм відбору та реалізації інфраструктурних проєктів за публічні кошти.

Система DREAM передбачатиме широке залучення громадськості до розробки та затвердження планів відновлення, пріоритезації проєктів та контролю за їх реалізацією. Спільно з Міністерством ми працюємо над різноманітними інструментами залученості громадян, серед яких застосунок Дія, додатки SmartCity, мобільні застосунки банків, ЦНАПи та інші.

Коаліція вважає, що саме широке використання механізмів участі громадян має бути в основі інструментів розвитку громад, серед яких є й Державний фонд регіонального розвитку. 

Ми розглядаємо голосування за проєкти регіонального розвитку через застосунок Дія у 2023 році як пілотування нових підходів з можливістю їх масштабування у майбутньому, після широкого експертного обговорення та обґрунтування. В тому числі й на майданчиках Уряду та Верховної Ради до прийняття рішень щодо подібних процедур на 2024 рік і надалі. 

Водночас вже зараз потребують врахування такі питання, як:

  • Можливість голосування за проєкти розвитку за рахунок ДФРР через інші інструменти, окрім застосунку Дія. Такі інструменти вже працювали в минулому при голосуванні за проєкти в межах Бюджетів участі. 
  • Дотримання прозорості процесу ухвалення проєктів на кожному етапі: це надзвичайно важливо цього року, оскільки експеримент буде проводитись в надзвичайно короткі строки. 
  • Всебічне інформування громадськості про проведення експерименту, щоб долучити більшу кількість учасників до вибору проєктів розвитку.

Окрім того, система DREAM закладає принципово новий підхід до управління публічними інвестиціями в інфраструктуру й створює широкі можливості для громад та їх мешканців. 

Такі підходи допоможуть вдосконалити наявні інструменти регіонального розвитку, зокрема і у форматі ДФРР, та забезпечити залученість громадськості. Вони мають бути враховані в розробці нової Державної стратегії регіонального розвитку та управління публічними інвестиціями, над якою працює Міністерство із залученням представників Коаліції.

No items found.