Усі новини

Київ

26

.

10

.

22

Конференція в Берліні: ключові тези

25 жовтня у Берліні відбулася Міжнародна експертна конференція щодо відновлення, відбудови й модернізації України. У заході брали участь національні лідери, експерти та керівники великих компаній. Ініціаторами зустрічі стали канцлер Німеччини Олаф Шольц та Європейська комісія.

Які заяви і домовленості було проголошено?

1. FAST RECOVERY PLAN

Термінові потреби України наразі оцінюються у $38 млрд бюджетного дефіциту та $17 млрд так званого Fast Recovery Plan — план для критичної відбудови.

«Це лікарні, школи, життєво важлива транспортна й енергетична інфраструктура. Ми маємо колосальну потребу у відбудові житла там, де російські танки і артилерія методично знищували міста… Ми поки не отримали жодного цента на реалізацію Fast Recovery, і я прошу вас наблизити необхідні рішення, щоб зробити процес залучення партнерів до нашої відбудови швидшим», — наголосив Президент України Володимир Зеленський під час свого виступу відеозв’язком.

За словами директорки-розпорядниці МВФ Кристаліни Георгієвої, за більш песимістичного сценарію йтиметься про $5 млрд на місяць: «Потреби України у зовнішньому фінансуванні становитимуть близько $3 млрд на місяць протягом 2023 року у кращому разі, але можуть зрости до $5 млрд, якщо російські атаки стануть ще драматичнішими».

2. ПЛАН МАРШАЛЛА XXI СТОЛІТТЯ

Напередодні конференції Урсула фон дер Ляєн та Олаф Шольц анонсували створення координаційної платформи для донорів відбудови України.

Цей механізм хочуть створити вже найближчими місяцями – до кінця 2022-го або на початку 2023 року. У майбутньому платформа має стати основою для «Плану Маршалла XXI століття», як назвали її самі фон дер Ляєн та Шольц. До ініціативи мають долучитися не лише країни Європи, а й учасники G7 та інші охочі.

3. «ФІНАНСОВИЙ РАМШТАЙН»

Однак перед цим буде функціонувати майданчик для регулярних зустрічей союзників України – Financial coordination platform and meetings, він же так званий «фінансовий Рамштайн». До його створення закликав Президент Зеленський. У цьому форматі будуть обговорюватися термінові грошові потреби з поступовим переходом до середньострокових задач.

4. ДОПОМОГА ПРЯМО ЗАРАЗ

Олаф Шольц заявив, що ніколи не зарано говорити про відбудову. За його словами, підтримка Україні буде надаватися стільки, скільки потрібно.

Урсула фон дер Ляєн наголосила, що ЄС працює над тим, щоб наступного року виділити €1,5 млрд на місяць, тобто €18 млрд на рік. «Термінові потреби, етап, який потрібно починати зараз – це перша стадія відбудови. Далі відбудова має базуватися навколо інтеграції України у Євросоюз», – наголосила голова Єврокомісії.

Приблизно таку ж суму ($1,5 млрд на місяць) уряд сподівається залучати від Сполучених Штатів.

5. ДІДЖИТАЛІЗОВАНЕ СУСПІЛЬСТВО

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн похвалила Україну за те, що вона є цифровим суспільством — найбільш діджиталізованим після Естонії серед європейських країн — і має системи, що працюють навіть під час війни.

За її словами, один із головних посилів конференції такий: Україна має все необхідне для відновлення — рішучість, активне громадянське суспільство, друзів по всьому світу та напрочуд стійку економічну базу, незважаючи на вплив і жорстокість війни.

6. ІНСТИТУЦІЙНА АРХІТЕКТУРА ВІДБУДОВИ

Питання, якого на цій конференції знову не торкнулися. Однак без чіткого уявлення процесів та правильної координації всіх сторін — успішна відбудова неможлива. Тому важливо продовжувати працювати у цьому напрямку та будувати єдину візію дизайну відбудови.

No items found.