Усі новини

Київ

06

.

04

.

23

«Маємо допомогти нашій державі вистояти, перемогти та відбудуватися», — Інститут економічних досліджень та політичних консультацій

Продовжуємо вас знайомити з організаціями, які увійшли до складу коаліції RISE Ukraine. Цього разу розповідаємо про Інститут економічних досліджень та політичних консультацій.

— Коли була створена організація? Як вона збільшилась з того часу?

 

— Інститут економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД) було створено в 1999 році за допомоги німецьких аналітичних установ. На старті ІЕД – команда з 10 дослідників – розробляв рекомендації щодо економічної політики на основі досліджень.

За роки, що минули, наша чисельність потроїлась. Ми зберегли фокус на аналізі економічної політики «за столом» за великого спектра тем, посилили нашу спроможність «працювати в полі», проводити загальнонаціональні опитування бізнесу та різних зацікавлених сторін, розпочали активне просування ідей європейської інтеграції та реформ, започаткували напрямок роботи з розвитку та посилення громадянського суспільства.

Ми виросли організаційно, бо почали управляти проєктами з розвитку та технічної допомоги уряду й створили надійну систему управління грантами для організацій громадянського суспільства.

 

— Які головні задачі організації сьогодні?

— Наша місія сьогодні – використати свої знання, навички та спроможність, щоб допомогти нашій державі вистояти, перемогти та відбудуватися.

Ми бачимо Україну сильною, демократичною та багатою країною, яка є членом ЄС та НАТО.

Як експерти в галузі економіки, які розуміються, як працює економка та які економічні процеси відбуваються в Україні та світі, ми визначили, що роль ІЕД в сьогоднішній ситуації – через призму сфери нашої експертизи допомагати країні виконати завдання якомога швидше та ефективніше, забезпечивши:

- неупереджений моніторинг економічної ситуації та політики,

- якісну аналітику та пропозиції щодо найкращих рішень у сфері нашої експертизи,

- активну адвокацію рішень, які забезпечать нам місце серед держав розвинутого демократичного світу,

- інформування політиків та експертів в країнах ЄС про економічну ситуацію в Україні задля забезпечення підтримки у війні з рф,

- співпрацю з громадянським суспільством по всій Україні.

Зокрема, ІЕД долучається до розробки аналітичних пропозицій з прозорої та ефективної відбудови України, а також бере участь в моніторингу процесів відновлення.

— Які здійснені проєкти ви вважаєте найбільш важливими? Чому?

— Наші проєкти покликані сформувати вплив, який найчастіше вимірюється в ухваленні рішень органами влади, які сприяють досягненню сталого економічного зростання в Україні. Часто ми виступаємо як платформа для діалогу з питань економічної політики для всіх зацікавлених сторін. Ще один спектр важливих наших проєктів спрямований на розвиток громадянського суспільства як носія європейських цінностей в України.

2022 рік – ближче до ЄС, пояснення економічних процесів, адвокація підтримки Україні та прозорості відновлення:

- Активна участь у заповненні опитувальників ЄС у рамках підготовки до членства.

- Підготовка матеріалів для урядової команди, яка шукала аргументи, чому Україну треба взяти в ЄС, а також контраргументи на потенційні заперечення партнерів.

- Щомісячні опитування бізнесу та оцінка ВВП на фоні браку офіційної статистики.

- Адвокація на міжнародній арені необхідності надати Україні фінансову підтримку вже зараз та розробка принципів ефективного відновлення (як від імені ІЕД, так і в межах консорціуму #RRR4U).

- Громадський моніторинг роботи митниці в умовах війни «Наш кордон».

2014 – 2021 роки – в напрямку до ЄС, розвиток бізнесу, сприяння розвитку ОМС та місцевих ГО, підтримка розвитку бізнесу:

- Роз’яснення, моніторинг, оцінка та підготовка рекомендацій щодо виконання Угоди про асоціацію з ЄС, у першу чергу її економічної та галузевої частини.

- Просування ідеї поетапного приєднання до ЄС для України, коли статус кандидата здавався нереальним, та адвокація на регіональному рівні переваг виконання Угоди про асоціацію та пов’язаних з нею реформ.

- Розрахунки впливу різних сценаріїв лібералізації торгівлі під час переговорів про зону вільної торгівлі з Туреччиною — фактично до останніх митей переговорів, які завершились вже у січні 2022. Розробку нової удосконаленої прикладної моделі загальної рівноваги підтримала Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України».

- Внесок у розвиток малих та середніх підприємств (МСП) завдяки виробленню політики, яка базується на аналізі даних, зокрема отриманих в межах регулярних опитувань бізнесу.

- Розробка Індексу конкурентоспроможності міст для стимулювання лідерства місцевих органів влади та змін на місцях та проведено оцінку 24 міст у 2020 та 45 міст у 2021 роках.

- Затвердження обласними радами розроблених ІЕД регіональних стратегій розвитку МСП до 2021 для Львівської, Київської, Вінницької, Черкаської, Тернопільської та Херсонської областей.

- Створення та координація роботи Громадської Ініціативи за прозору та чесну митницю – об'єднання 25 громадських організацій для моніторингу та контролю роботи митниці з боку громадськості.

2000 – 2014 роки – впровадження проєктів, покликаних забезпечити стійке економічне зростання в Україні та розширення торговельної інтеграції.

 

— Які головні виклики ви бачите в питанні відбудови? Яким чином, на вашу думку, їх можна подолати?

 

— Ефективна відбудова потребує фінансування з боку інших країн, міжнародних фінансових організацій (МФО), а також іноземного та вітчизняного бізнесу, що можливо забезпечити лише за наявності довіри.

Формула довіри, яку ми просуваємо виглядає так: Довіра = прозорість + ефективність + підзвітність.

Саме тому для ефективної відбудови критичними є наступні умови:

- пріоритезація проєктів відновлення має бути зрозумілою,

- всі процедури з відбудови (від рівня планування до впровадження) мають бути чіткими, зрозумілими та прозорими,

- дані з відбудови мають бути відкритими,

- інтереси місцевого самоврядування мають бути враховані,

- відбудова за принципом «build back better» («краще, ніж було»).

 

— У чому ви бачите ключові завдання громадянського суспільства в питаннях відбудови? Що потрібно для того, аби їх виконати?

 

— Процес відбудови та відновлення повинен передбачати демократію участі, що означає залученість організацій громадянського суспільства на всіх етапах відбудови, а саме:

- участь в обговоренні та визначенні підходів до пріоритезації проєктів, а також процедур відбудови,

- всебічний моніторинг впровадження проєктів відбудови: від аналізу наявних даних з фінансування до перевірок на місцях,

- адвокація прозорості та ефективності процесів відбудови,

- виступ модератором у діалозі населення громади з органами влади.

Для цього організації громадянського суспільства (ОГС) повинні мати спроможність та можливість захистити інтереси громад. Так, ОГС повинні посилити експертизу в моніторингу відбудови, збільшенні обізнаності громадян, сприяти активному залученню громадян до процесів нагляду та моніторингу. 

 

— Яким ви бачите успішний результат роботи Коаліції RISE Ukraine — і реалізації відбудови в цілому? Як ви зрозумієте, що все вдалося?

 

— Важливий принцип відбудови, який відстоює коаліція, — це «всі бачать все». Зокрема, цьому має сприяти запровадження Електронної системи управління відбудовою (ЕСУВ), ініційоване членами Коаліції.

Повноцінне функціонування ЕСУВ з доступом до даних для всіх зацікавлених учасників, а також створення додаткових аналітичних продуктів на її основі означатимуть, що цю місію Коаліція виконала.

Коаліція також зможе забезпечити координацію зусиль організацій громадянського суспільства з проведення моніторингу відбудови та відновлення, а також з розбудови спроможності місцевих організацій та залучення їх до контролю та моніторингу. 

No items found.