Усі новини

Kyiv

27

.

01

.

23

«‎Маємо побудувати механізм ефективного залучення всіх цільових аудиторій до планування та реалізації відбудови»‎, — Центр Розвитку Інновацій

Продовжуємо вас знайомити з організаціями, які увійшли до складу коаліції RISE Ukraine.

Цього разу розповідаємо про Центр Розвитку Інновацій - Center for Innovations Development.

— Коли була створена організація? Як вона збільшилась з того часу?

— Центр розвитку інновацій (ЦРІ) започаткувався у 2014-2015 рр. як колектив однодумців, які натхненні духом Революції Гідності, цінностями Могилянської спільноти, інноваціями ІТ-галузі ініціювали суспільно важливі зміни спрямовані на розвиток громадського сектору, доброго/смарт урядування, шляхом розвитку інструментів е-демократії та е-врядування. Серед перших здобутків ЦРІ - ініціювання запровадження е-петицій до Президента, Парламенту, Уряду та всіх органів місцевого самоврядування, легалізація е-звернень, співзаснування успішної коаліції аналітичних ГО - Реанімаційний Пакет Реформ.

Далі - впровадження та редизайн нових інструментів е-демократії, зокрема громадської моделі бюджету участі у м. Києві та інших громадах України, електронного голосування з точною ідентифікацією для обрання проектів, дизайну прозорої системи управління плануванням та реалізацією й витратами бюджету на всіх етапах проектного циклу (1+ млрд на 1 тис. реалізованих проектів, 0 кейсів корупційних справ). Сьогодні інструмент е-петицій до Президента України набув ще більшої популярності, ніж на початку впровадження, й активно використовується українцями, не дивлячись на воєнний стан. 

Наразі ЦРІ має успішний досвід реалізації проектів у таких напрямках:

  • е-демократія та е-врядування; 
  • прозорість, підзвітність та добре урядування, розвиток використання відкритих даних, колективного інтелекту;
  • демократичне управління на основі на даних; цифрова трансформація, розробка аналітичних рішень на основі ГІС, ВІ, АІ-технологій;
  • планування “smart”, “resielent’, ековідповідальних міст/громад на основі кращих світових практик та стандартів; стратегічне планування; 
  • бізнес-соціологія, місцевий економічний розвиток, розвиток співпраці влада-бізнес-громадськість.

— Які головні задачі організації сьогодні?

— Сьогодні наша ключова задача — допомогти органам влади адаптуватись до нових викликів та прийняття ефективних рішень на основі даних.

В рамках коаліції RISE та процесу відбудови — запропонувати підходи та рішення, які забезпечать прозорий та ефективний механізм залучення, підзвітності та доступу до інновацій в процес управління відбудовою.

— Які здійснені проєкти ви вважаєте найбільш важливими? Чому?

— Після 24.02.2022 наша команда сконцентрувала свою діяльність на допомозі органам влади адаптуватися до нових викликів та впровадженні проектів відновлення й розбудови. Наразі ми підтримуємо та консультуємо близько 100 органів місцевої влади щодо адаптації, відновлення та розвитку місцевої економіки, співпраці з бізнесом, у т.ч. релокованим, економічній інтеграції ВПО тощо. Також продовжуємо впровадження та підтримку проектів з ефективного управління  на основі даних та єдиної системи даних про реальний стан економіки громад/регіонів/кластерів, яка складається зі 100+ офіційних джерел даних, у тому числі відкритих даних.    

Навесні 2022 року спільно з Офісом з розвитку підприємництва та експорту, національним проектом Дія.Бізнес ми запустили Ініціативу для відновлення економіки України, долучилися до проекту Rebuild для оцінки зруйнованої інфраструктури та стали членами Коаліції RISE.

Серед здійснених найбільш важливих проектів ЦРІ:

1. Ініціювання, впровадження та розвиток е-демократії в Україні. У 2020 році Україна потрапила у топ-50 країн за розвитком е-демократії згідно UN E-participation Index (46 місце серед 193 країн Світу. Це +31 сходинка з 2014 року, тоді Україна була на 77 сходинці Індексу)

       — Напрацювання нормативно-правової бази для е-звернень, е-петицій, громадського бюджету (участі), публічних консультацій тощо:

  • внесення змін до ЗУ "Про звернення громадян" щодо електронного звернення та електронної петиції, прийнято у 2015 році
  • розробка Концепції розвитку е-демократії в Україні та плану заходів щодо її реалізації, схвалено КМУ у 2017 році
  • розробка заходів з впровадження бюджетів участі для Стратегії економічного розвитку Донецької та Луганської областей на період до 2030 року, затверджено КМУ у 2021 році
  • розробка рекомендацій комітетських слухань направлених КМУ щодо розвитку е-демократії та дорожньої мапи для цілі – Україна в топ-20 країн за розвитком електронної демократії, направлено Комітетом ВР України для опрацювання КМУ у 2021 році).

       — Розробка, впровадження, координація та розвиток інструментів е-демократії в містах та громадах України

  • з 2015 року ЦРІ виступив архітектором, модератором розробки, впровадження та розвитку у Києві е-петицій та Громадського бюджету (ГБ) Києва (вперше впроваджено 100% е-голосування за проекти ГБ, створено Громадську бюджетну комісію, перетворено авторів проектів на професійні команди). Долучена спільнота користувачів для кожного з інструментів складала понад 0,5 млн громадян (20% на місто з 2,5 млн дорослого населення). Механізм ГБ працював навіть в умовах COVID-19. В рамках Громадського бюджету Києва за 6 років було реалізовано понад 1 тис. проектів на суму понад 1 млрд грн.без фіксації жодного прояву корупції, кримінального розслідування тощо. У 2020 році м. Київ потрапив у топ-25 міст UN E-participation Index. Громадський бюджет став унікальним інструментом, який змінив місцеве самоврядування на краще шляхом створення механізму соціального ліфта. В рамках ГБ Києві створено більше професійних команд проектів, ніж за часи незалежності, які наразі  активно протистоять агресії рф на всіх фронтах, займаються волонтерською, гуманітарною діяльністю і залучені до процесів відновлення;
  • з 2018 року - розробка та впровадження Громадської моделі бюджету участі у громадах та містах України;
  • розробка першого Індексу місцевої е-демократії в Україні. Опубліковано 3 видання, залучено до розробки методології 30+ партнерів серед яких ЦОВВ, ОМС, аналітичні центри, громадські організації та міжнародні партнери. Напрацьована методологія збору даних була взята Мінцифрою в основу формування державної статистики.    

2. Управління на основі даних, цифрова трансформація, розробка інноваційних рішень. 

  • Е-рішення для громад. Перший пілотний проект, який започаткував трансформацію громад до управління на основі даних. Результат - 50 громад розпочали перехід до управління на основі аналізу даних та 500 фахівців пройшли успішне навчення, 2,5 млн грн - пряма економічна вигода громад-учасниць проекту. 300+ громад зацікавлені в е-розвитку, 2 тис.+ слухачів успішно пройшли онлайн курс “Смарт громада: управління на основі даних”. Напрацювання проекту було взято за основу для формування Мінцифрою регіональної політики цифрової трансформації та реформу місцевої статистики Держстату. 
  • Перехід громад до демократичного управління на основі даних. Результат — на Сході України створено демократичний, прозорий та ефективний процес прийняття рішень, розробки програм місцевого розвитку на основі аналізу даних. Мінрегіон та Мінреінтеграції рекомендували проект для масштабування на всю Україну як кращу практику розвитку громад та регіонів на основі даних. 
  • Економічний профайл регіону/громади/кластеру — єдина система даних та візуалізованої аналітики про реальний стан економіки, платників податків, боржників, платників податків, активи, зовнішньоекономічну діяльність тощо на основі 100+ офіційних джерел даних, у т.ч. відкритих. На сьогодні профайл є унікальним рішенням, яке використовують 100+ громад для відновлення та розвитку місцевої економіки, співпраці з бізнесом, у т.ч. релокованим, аналізу сплати податків, наповнення місцевого бюджету, залучення інвестицій, налагодження ділового клімату. Також командою профайлу було розроблено перший е-Індекс ділового клімату громад та регіонів на основі коефіцієнта активності та виживання бізнесу. 
  • Розвиток та впровадження методики “колективного інтелекту”, геоінформаційних систем та супутникових даних в рамках проекту “Не пали!”. Результат - в два рази зменшилась кількість пожеж в громадах-учасницях проекту. Загалом до проекту було долучено 200+ громад. Глобальний офіс ПРООН визнав проект Не пали! як кращий кейс “колективного інтелекту” для вироблення рішень на основі аналізу даних спільно з громадами і відзначив серед топ-13 кращих практик у Світі.
  • Цифрова трансформація громад та регіонів. Розробка Стратегій та програм цифрової трансформації (ЦТ) громад, регіонів, проведення досліджень з цифрової трансформації, у т.ч. за підтримки Мінцифри, консультування громад щодо розвитку ЦТ, розробка тренінгових матеріалів інструменту самооцінки рівня ЦТ.  В рамках діяльності ЦРІ започатковано новий погляд на цифрову трансформацію через управління на основі даних, який отримав підтримку від 100+ ТГ і був прийнятий ними за мету ЦТ, яку треба досягти незалежно від рівня розвитку і спроможності ТГ.  

— Які головні виклики ви бачите в питанні відбудови? Яким чином, на вашу думку, їх можна подолати?

— Повномасштабна війна рф проти України спричинює значні руйнування в Україні, обсяг яких повністю не оцінений і постійно зростає у всіх регіонах України. Потерпають практично всі громади України як від руйнувань, втрат економіки, шкоди екології, так і від небачених в історії Європи з часів ІІ світової війни демографічних змін зумовлених вимушеною міграцією.

Один із найголовніших викликів - це створення прозорого та ефективного механізму залучення всіх цільових аудиторій (ЦОВВ, ОМС, мешканців,  ВПО, громадськості, місцевого та релокованого бізнесу) до планування та реалізації процесу відбудови. Це забезпечить високий рівень довіри серед населення, міжнародних партнерів, сприятиме побудові діалогу між владою, громадськістю, мешканцями, бізнесом, а також забезпечить низький рівень корупційних ризиків.

— У чому ви бачите ключові завдання громадянського суспільства в питаннях відбудови? Що потрібно для того, аби їх виконати?

— Громадянське суспільство має стати рушієм побудови прозорого, ефективного та інклюзивного процесу управління відбудовою шляхом залучення всіх цільових аудиторій та побудови діалогу й довіри між ними.

— Яким ви бачите успішний результат роботи коаліції RISE Ukraine —  і реалізації відбудови в цілому? Як ви зрозумієте, що все вдалося?

— Процес відбудови має високий рівень довіри та підтримки серед українців та міжнародних партнерів. 

No items found.