Усі новини

Kyiv

09

.

01

.

23

«Розуміємо як може розвинутися Харків та вся України без корупції, тому маємо знайти та запровадити ефективні інструменти контролю бюджетних витрат» — Харківський антикорупційний центр

Продовжуємо вас знайомити з організаціями, які увійшли до складу коаліції RISE Ukraine. Цього разу розповідаємо про Харківський антикорупційний центр. 

— Коли була створена організація? Яка її ключова мета?

 

«Харківський антикорупційний центр» — це чинна, потужна антикорупційна громадська організація, діяльність якої спрямована на викорінення корупції в м. Харків та Харківській області.

 

Від початку роботи, з 2015 року, команда «Харківського антикорупційного центру»  аналізує суспільно важливу інформацію, допомагає громадянам взаємодіяти з різними гілками влади. Через повномасштабну збройну агресію росії проти України, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, команда ХАЦ разом із антикорупційною діяльністю сконцентрувалася і на фактчекінгових проєктах та викритті і оприлюдненні інформації стосовно колаборантів, що йшли на співпрацю з російськими окупантами.

 

Ключова мета організації — працювати над викоріненням корупції в Україні та впливати на процес розвитку та оновлення Харкова. Наша команда чітко розуміє як може розвинутися Харків без корупції. А з ним і вся Україна.

— Які головні задачі організації сьогодні?

Харків — прифронтове місто, яке весь час зазнає ударів ворожих ракет та дронів. Окрім ворога зовнішнього — росії, є внутрішній — корупція, з яким ми нещадно ведемо боротьбу з 2015 року. Наразі надважливо розробити дієві інструменти, які б допомогли Харкову очиститися від корупції та закласти сучасну базу для розвитку міста після завершення бойових дій. Організація намагається не тільки сама контролювати витрати бюджетних коштів, а і залучити до цього громаду. Адже наше місто — наша спільна справа.

— Які здійснені проєкти ви вважаєте найбільш важливими? Чому?

Організація має досить багато успішних кейсів по економії бюджетних коштів в місті Харкові та області. 

●  Після публікації ХАЦ «Харківські теплові мережі» скасували закупівлю на 10 млн грн.

●  Аерокосмічний університет зменшив кошторис на два мільйони гривень після публікації ХАЦ

●  Після публікації ХАЦ у громаді на Харківщині розірвали угоду на ремонт дитсадка за завищеними цінами

Робота організації впливає на рішення Харківської міської влади. Наприклад, після численних публікацій про шалені та  необґрунтовані кошториси Управління іміджевих проєктів та інноваційного розвитку Харківської міської ради, це управління було ліквідовано.

Після оприлюднення інформації про тендер щодо будівництва багатофункціонального комплексу у Саржиному Ярі (зеленій зоні для відпочинку харків’ян та гостей міста — прим. ред) та успішної адвокаційної кампанії вдалося скасувати тендер та перенести забудову в інше місце.

 

ХАЦ з’ясував, що Харківська міська поліклініка №24 купує  за бюджетні кошти футболки по 5 тис. грн за штуку та жіночі кросівки за 6 тис. грн. Під час війни такі закупівлі міської поліклініки викликають питання. Після резонансу, який наробила публікація ХАЦ, головлікаря поліклініки Максима Бабака відсторонили від посади та призначили службове розслідування.

 

Більше деталей про роботу ХАЦ можна подивитися на сайті організації, в розділі «Результати».

 

Крім контролю витрат бюджетних коштів, організація концентрується на розробці альтернативних рішень розвитку Харкова. Так, в 2020 році ХАЦ разом з фахівцями розробив і запропонував Харківській міській раді карти веломаршрутів. Наразі процес адвокатування цієї пропозиції поновився після паузи спричиненою війною.

Ще до повномасштабного вторгнення було зрозуміло, що Харків має змінити підходи до розвитку громадського транспорту. Тому ще у 2020 році організація замовила фахівцям з розвитку транспорту розробити моделі диференційованого (гнучкого) тарифу оплати проїзду в електротранспорті. Моделі були презентовані та запропоновані на розгляд Харківській міській раді та КП “Харківський Метрополітен”. В 2021 році на круглому столі з розвитку транспорту пропозиції ХАЦ щодо запровадження диференційованого тарифу були підтримані. 

 

— Які головні виклики ви бачите в питанні відбудови? Яким чином, на вашу думку, їх можна подолати?

Найголовніший виклик в питанні відбудови — втрата довіри до України іноземних інвесторів. Зараз ми маємо одночасно і величезні проблеми, але й величезний шанс для України — зруйнувати наратив про корумповану країну, завойовувати довіру інвесторів та побудувати за рахунок цього відкриту, динамічну економіку. Скористатись цим шансом — наше найголовніше завдання.  

— У чому ви бачите ключові завдання громадянського суспільства в питаннях відбудови? Що потрібно для того, аби їх виконати?

Ключове завдання громадянського суспільства в питаннях відбудови — це контроль влади в питаннях витрат бюджетних коштів. Спираючись на восьмирічний досвід роботи з моніторингом бюджетних коштів, організація розуміє, як може розвинутися Харків та вся Україна без корупції. Ми маємо знайти та запровадити ефективні інструменти контролю влади і залучити кожну громаду до контролю влади.

— Яким ви бачите успішний результат роботи коаліції RISE Ukraine — і реалізації відбудови в цілому? Як ви зрозумієте, що все вдалося? 

На наш погляд це побудова ефективної та прозорої системи відбудови, яка працює на зміцнення довіри іноземних урядів та інвесторів до України. Така система повинна не тільки забезпечити прозорість відбудови та зменшення можливостей для зловживань, але й робити це настільки ефективно, щоб постійно демонструвати цю прозорість, знищуючи дуже шкідливий наратив про “корумпованість України”.

Показників успішності роботи коаліції може бути доволі багато, але першими будуть два маркери.

 

По-перше, успішний запуск державної електронної системи відбудови DREAM, яка повинна об'єднати всі проєкти відбудови в одному місці і забезпечити їх прозорість на кожному етапі.

По-друге, забезпечення прозорості витрат на відбудову незалежно від джерела фінансування, зокрема шляхом використання системи публічних закупівель Prozorro. 

No items found.