Усі новини

.

.

Уроки Індонезії для реконструкції та відбудови України: результати онлайн сесії

У четвер, 8 лютого, відбулася онлайн сесія обміну досвідом на тему  “Реконструкція та відбудова України: уроки Індонезії”. Ініціювали та організували зустріч Коаліція RISE Ukraine, Basel Institute of Governance та Інститут аналітики та адвокації

Головним спікером заходу став Судірман Саїд – ексзаступник голови Агентства з відновлення та відбудови Індонезії, колишній Міністр енергетики та природних ресурсів. 

У контексті щойно створеного Агентства з відновлення та інфраструктурних проєктів, на часі дізнатися, як схожа інституція працювала в країні, що пережила одну з найбільших природних катастроф. У 2004 році Індонезія зазнала масштабного землетрусу, який забрав життя понад 200 000 мешканців і знищив цілі райони і міста. Це стало серйозним викликом для країни і всієї міжнародної спільноти. 

Хоча, це не кейс післявоєнного відновлення, його уроки можуть бути адаптовані до процесу відбудови України. Адже в обох випадках характер руйнувань і виклики відбудови вражають складністю та масштабом.

 На заході обговорювалися такі питання: 

  • якою була історія створення, модель управління та структура Агентства реконструкції в Індонезії;
  • як відбувався процес підготовки/навчання державних службовців; 
  • як розроблявся план реконструкції Індонезії після трагедії та чи брали участь у цьому процесі інші зацікавлені сторони; 
  • якими були механізми фінансування, координація донорів та хто керував процесом закупівель.

Судірман Саїд розповів, що  Агенцію будували як мультисекторальний орган. Важливо було долучити приватний сектор, представників уряду і науковців. 

Він також наголосив, що у процесі відбудови значущу роль відіграли міжнародні організації. Тому важливою була боротьба з корупцією, яка існувала й до катастрофи.

Так, у період відбудови формуванню антикорупційних органів відвели одне з перших місць. Важливо було забезпечити цільове використання коштів та підвищити довіру, оскільки рівень фінансування від міжнародних партнерів та донорів в перші роки був достатньо високим. 

За словами Судірмана, Агенції вдалося заслужити великий рівень довіри: “Усі знали, що в нас нульова толерантність до корупції”, — запевняє Судірман. 

Він також розповів, як формувався склад Агенції, що здобув таку досконалу репутацію: “Ми хотіли створити нову організацію без бюрократичних елементів. Ми набирали до складу інституції не лише технічно обізнаних людей, а й з відкритими поглядами, готових до змін та роботи. Ми шукали таких спеціалістів, хто відчував покликання працювати над відновленням країни”. 

Також Судірман Саїд зазначив, що залучення громад було дуже важливим для переосмислення концепції відбудови. Принцип build back better в Індонезійському кейсі з’явився лише після спілкування з громадами, бо в людей виник такий запит  — зробити краще ніж було. Це доводить, що саме за таким принципом має відбуватися українська відбудова і це є одним з важливих уроків, який Україні варто перейняти. 

Інститут аналітики і адвокації підготував Дослідження практик відновлення країн після руйнації. Аналітична записка про Індонезію за посиланням

No items found.